E-ticaret Ödeme Sistemleri

E-ticaret Ödeme Sistemleri

E-ticaret sitenizi açtığınızda ve “hedef” kitleyi sitenize çekmeyi başardığınızda ve ziyaretçiler ve üyeler ürünleri sepetlerine atıp ödeme aşamasına geldiklerinde satışı sonlandırmak üzeresiniz. İşte bu noktada potansiyel müşterinizin elindeki ödeme seçeneklerini veya güvenebileceği ödeme seçeneklerinin tümünü sunuyor olmanız gerekecektir. Bu yazımızda sizlere bu seçenekleri ve nasıl temin etmeniz gerektiği ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız.

 

onlinepaymentSANAL POS: Sanal pos banka tarafından sağlanan bir servistir.Her bankanın kendi sanal pos alt yapısı mevcuttur. Yazılımınızın tüm bankaların sanal pos alt yapısını ayrı ayrı kodlamış ve destekliyor olması gerekmektedir. Her hangi bir bankadan sanal pos almadan önce bankaya bitmiş e-ticaret sitenizi sunmanız gerekecektir. Banka uzmanları e-ticaret sitenizi inceleyecek ve güvenlik ve tüketici haklarına ait bir sorun bulamazsa sanal posunuza onay verecektir.  Bankalar genellikle ve özellikle belirli bir cironun altında sizden komisyonlar alırlar ve/veya ödemeleri 1-2 ay gibi sürede ticari hesabınıza aktarırlar. Komisyon oranları genellikle pazarlığa açıktır. Burada pazarlık gücünüzü ve alternatif banka sanal poslarını kullanmanızı öneriyoruz.

 

3D SECURE: Bu ödeme seçeneği aslında sanal posla ödemenin cep telefonunuza gelen mesajla doğrulandığı başka bir şeklidir. Son derece güvenlidir. Banka ATM/Debit kartlardan da çekim yapabilmek istiyorsanız muhakkak 3D Seure ödeme seçeneğini yazılımınız ve sanal posunuz desteklemelidir. Biz İkost olarak burada pek çok algoritma geliştirdik.

 

TAKSİT SEÇENEKLERİ: Peki tüm bankalardan sanal pos almamız gerekiyor mu? Eğer bonus kartlara taksit yapabilmek istiyorsanız bonus kart sağlayan bir bankadan sanal pos almak zorundasınız. Eğer world kartlara taksit sağlayacaksanız world kart sağlayan bir bankadan sanal pos almak zorundasınız v.b. Tek çekimle yetinecekseniz, tek bankadan sanal pos alarak tüm bankaların kartlarından çekim yapabilirsiniz. Biz İkost olarak yine burada da yazılan kartın numarasından bankayı otomatik algılayan ve o bankanın sanal posuyla otomatik bağlantıya geçen sistemler geliştirdik. Zira siz örneğin garanti bankasının verdiği bir kredi kartıyla akbank sanal posundan taksitle çekim yaptıramazsınız. Burada sistemi o kadar geliştdik ki bankanın sanal posunda arıza olsa bunu tespit edip diğer bankanın sanal posundan çekim yapan otomasyon yazdık.

 

KAPIDA ÖDEME: Bu seçenekte kargo firmasıyla yapacağınız anlaşmaya göre her teslimatta belirli bir kapıda ödeme ücretini kargo firmasına ödüyorsunuz. Ödeme adımında bu seçenek işaretlendiğinde sipariş tamamlanıyor ve tarafınızdan müşteriye kargo firması aracılığı ile gönderiliyor. Ödeme tahsil işlemini kargo firma personeli kapıda nakit veya kredi kartıyla gerçekleştiriyor. Belirli bir kitle de bu seçeneği tercih ediyor. Buradaki risk adreste alıcının bulunamaması veya alımı reddetmesi olabilir. Ancak ciroda sağladığı yararı düşününce bunları göz ardı edebiliyoruz. İkost olarak biz burada güvenli müşteri algoritması geliştirdik. Buna göre bir üye daha önce kapıda ödemeyi sorunsuz teslim almışsa sonrası kapıda ödemeli siparişlerini sistem otomatik “onaylandı” konumuna alıyor. Yoksa sizin siparişi manuel onaylamanız isteniyor. Güvenli olmayan müşteriler için müşteriyi telefonla arayıp teyid almak yararınıza olacaktır.

 

HAVALE/EFT: Bu seçenekte sizin yazılım panelinizden belirttiğiniz banka detaylarından biri üye tarafından seçilir ve bu banka hesabına üye parayı aktardıktan sonra siparişi “onaylandı” konumuna alırsınız.

 

ALTERNATİF ÖDEME SİSTEMLERİ:  Diğer seçenekler arasından Paytr, İyzico, İpara, Payu, v.b. sistemleri sayabiliriz. Bunlardan biriyle anlaştığınızda tüm kartlardan taksitli veya tek çekim alabiliyorsunuz. İkost olarak yaygın tüm firmalarla entegrasyonlarımız mevcut.  Birden fazla banka ile anlaşmak yerine tek kuruluş ile anlaşmak ve tüm kartlara taksit sunabilmek istiyorsanız tercih edilebilirler. 

 

PAYPAL: Paypal global ölçekte güvenle ödeme alabileceğiniz bir sistem olsa da bir süredir Türkiye’de faaliyet göstermiyor.   Ancak hem yurtdışından ödeme almada güzel bir seçenek hem de paranızı 2-3 gün içinde hesabınıza yatırıyor. Sistemlerimizde entegrasyonu hazır biçimde yer alıyor. Şimdilik Paypal’in faaliyet gösterdiği ülkelerden birinde , bir şube ve banka hesabı göstermezseniz bu sistemi  kullanabilmeniz mümkün değil.

 

Yazılımlarımızla ilgili aldığınız hizmetlerimize ek olarak tüm ödeme , kargo ve banka firmalarıyla yapacağınız anlaşmalardan ve entegrasyon süreçlerine kadar tam ve eksiksiz olarak sizi yönlendiriyor ve ücretsiz olarak danışmanlık veriyoruz.