E-ticarette Operasyon Çıkmazı ve Çözümlerimiz

E-ticarette Operasyon Çıkmazı ve Çözümlerimiz

Uzun yıllar e-ticaret yazılımları yazmak ve kurmaktan öte pek çok e-ticaret girişiminde yönetici olarak rol aldım. Tüm bu deneyimlerimde gördüğüm e-ticarette çok özel sektörel farklılıklar dışında operasyon süreçleri birbirinin aynısıydı. E-ticaret girişimleri genellikle büyük bir hevesle ve hayallerle başlar ve büyüdükçe iş dönüp dolaşıp operasyon giderlerinde tıkanır. Pek çok e-ticaret girişimi küçük veya büyük hep bu noktada kapanma noktasına gelir. Bugünlerde herkesin hakkında bir şeyler söylediği Tazedirekt.com benzeri kapanmaların gerçek nedeni budur. Formül basittir, operasyon ve tanıtım giderleri satış tutarından büyüktür ve gedik sürekli büyür.

e-ticaret operasyonBiz başından beri bu konu üstünde çok düşündük. Operasyon büyüdükçe nasıl daha az iş gücüyle daha çok sipariş çıkarabiliriz diye pek çok kurgu yaptık. Geçmişten gelen ERP modüllerimizi de işin içine kattık ve sonunda ulaştığımız sonuçlarla birim sipariş başına birim iş gücü saati miktarını 4-5 kata kadar azalttık. Sonunda, yüzlerce siparişi tek bir terminalle bile dakikalar içinde çıkarmanızı sağlayan ilk depo ve kargo otomasyonuna sahip, editörlerin ve call centerın performanslarını ölçen toolları bulunan, tedarikçilere siparişleri kendisi geçen, siparişin verilmesinden üretilmesine kadar yönetebilir üretim otomasyonu bulunan bir ERP-E-Ticaret sistemimizle büyüdükçe karlılığı artan e-ticaret girişimlerine hazır hale geldik.

Tabi operasyon siparişin ulaştırılmasıyla sınırlı bir olgu değil. Sitenizde siparişleri de artırmak için SEO ve reklam yapmalısınız. Burada da öncelikle gelir ortaklığı sistemini bu derece detaylı yazan ilk firma biz olduk. Öyle ki blog ve site sahipleri e-ticaret sitenizden saniyeler içinde backlink ve bannerlarını hazırlayıp sitelerine koyabiliyorlar. Sonrasında sitelerinden kim gelmiş ne almış ne kadar kar payı kazanmışlar kendilerine ne kadar ödeme yapılmış vs hepsini görebiliyorlar. Böylece hak edenin para kazandığı tam bir gelir ortaklığı otomasyonuyla sitelere gelen hem sipariş sayılarını artırıyoruz hem de süper bir backlink ağına e-ticaret sitesini kavuşturuyoruz. Örnek sitelerimizden de görebileceğiniz üzere ilgili arama kelimelerine hep ilk sıralardayız. İşte gerçek nedeni bu 🙂

Sonuçta Türkiye’de henüz yazılmamış büyüklükte ve özelliklerde bir e-ticaret sistemi ile gurur duyuyoruz. Bu büyüklükte bir operasyon kabiliyeti çok ciddi bir veritabanı mimarisi, güçlü bir cache sistemi gerektiriyor. Yoksa yazılım sizi yoğun günlerde yarı yolda bırakır yazılan onca şey boşa gider. Biz bu noktada sistemi öyle geliştirdik ki yazılımımız veri tabanını adeta koklayarak kullanıyor. Sitede günde binlerce sipariş verilebildiğini düşünün ve bu siparişlerle ilgili canlı operasyonel işlemlerin de aynı anda yürümesi gerektiğini. Demek istediğimi daha iyi anlarsınız.

Kısaca böylesi bir ürünün her e-ticaret girişimine tavsiye etmek zorundayız. Operasyon yükünüz fazlaysa ve yazılımınız randıman vermiyorsa İkost’a geçmenizde fayda var.