Eticaret Yazılımı İkost

Bir Başarı Hikayesi Nebim V3 Entegrasyonu

Çok önemli bir projenin bir sonraki aşamaya geçmesi için karşımıza Nebim V3 entegrasyonu çıktığında hiç korkmamıştık. Zira yıllarca zaten Nebim Winner entegrasyonlarında tecrübeliydik.Ama işler başlangıçta hiç de sandığımız gibi gitmedi.

 

Nebim V3 , Nebim firmasının Muhasebe tabanlı ERP yazılımıdır. Çoğunlukla Muhasebe kayıtları ve buna bağlı sunduğu raporları çok detaylı verebildiğinden tercih edilir. Orta ve büyük işletmelerin tercihidir. Nebim Winner dan sonra V3 ile adeta kendini baştan yaratmıştır ve oldukça da başarılıdır diyebiliriz. Hatta veri transferi ve entegrasyonlar için kullanabileceğiniz pratik ve yetenekli “entegratör” ü ile entegrasyonları çok hızlı yapabilirsiniz.

 

Bizim projemizde ise entegrasyondan öte adeta e-ticaret yazılımımızın bir parçası gibi hareket etsin istiyorduk Nebim V3. Yoksa milyon dolarlık proje rafa kalkacaktı. Özetle site ziyaretçilerinin internet üzerinden ürettikleri ürünlerin stok kartları e-ticaret yazılımımızda açılacak ve bu ürün kartları tüm varyantları, fiyatları v.b. tüm detaylarıyla Nebim V3 e akacaktı. Ancak e-ticaret sitesinde her gün yüzlerce hatta binlerce ürün yaratıldığından, hepsinin Nebim V3 e akması yerine sadece satışı gerçekleşenlerin ürün kartlarını aktarmayı tercih ettik. Bunun için kolları sıvadığımızda gördük ki Nebim V3 Entegratörü bu konuda bize cevap veremiyor. Nebim yetkililerinden sonradan aldığımız cevap ürün kartlarının bu şekilde aktarımının desteklenmediği idi. Herkes umutsuzluğa ve hayal kırıklığına uğradı. Bu veriler akamazsa muhasebesel anlamda bu işin kaydını tutmak ve istenildiği biçimde yönetmek imkansız olacaktı. İşte bu noktada Nebim V3 Entegratörü dışında bir alternatif olup olamayacağını araştırmaya koyulduk.

 

Uzun uğraşların ve sabahlara kadar süren toplantı ve ar-ge ler sonucunda Nebim V3 SQL lerini tamamen çözdük ve ürün kartlarını bu yolla aktarmayı başardık. Süreç içinde bu konuda Nebim firmasından bir destek alamadık. Zira SQL kodlarıyla ilgili destekleri bulunmuyordu. Bulduğumuz çok özel yöntemlerle neredeyse NebimV3 ün raporlar hariç tüm kayıt ve güncelleme mekanizmasını SQL bağlamında çözümlemeyi ve yazmayı başarmamız gerekti. Ancak bu şekilde e-ticaret sitesinde üretilen ve satışı olan tüm ürün, varyant ve malzemelerin, bunlara bağlı fatura, stok ve depo hareketlerinin aktarımını anlık olarak başarabildik. Nebim uzmanlarından aldığımız bilgiye göre, başka herhangi bir yazılım firmasının, aktarımın imkansız olduğunu belirteceği bir noktada çözüm ürettik.   Muhtemelen bunu başaramasaydık şu anda her ay milyonlarca TL ciro yapan proje rafa kalkacaktı.

 

İkovan olarak her zaman bir yolunu bulduk. Vizyonumuz hep bu yönde oldu. İmkansız denilen yerde daha çok heyecanlandık ve bugün Türkiye’de gerçekten sıfırdan yazılmış çok az sayıda bulunan e-ticaret ve bütünleşik erp alt yapısını müşterilerimizin hizmetine sunmanın ve müşteri ihtiyaçlarına göre her çapta modifiye edebilmenin haklı gururunu yaşıyoruz.