Bir Başarı Hikayesi Nebim V3 Entegrasyonu

Bir Başarı Hikayesi Nebim V3 Entegrasyonu

Çok önemli bir projenin bir sonraki aşamaya geçmesi için karşımıza Nebim V3 entegrasyonu çıktığında hiç korkmamıştık. Zira yıllarca zaten Nebim Winner entegrasyonlarında tecrübeliydik.Ama işler başlangıçta hiç de sandığımız gibi gitmedi.

 

nebim-v3Nebim V3 , Nebim firmasının Muhasebe tabanlı ERP yazılımıdır. Çoğunlukla Muhasebe kayıtları ve buna bağlı sunduğu raporları çok detaylı verebildiğinden tercih edilir. Orta ve büyük işletmelerin tercihidir. Nebim Winner dan sonra V3 ile adeta kendini baştan yaratmıştır ve oldukça da başarılıdır diyebiliriz. Hatta veri transferi ve entegrasyonlar için kullanabileceğiniz pratik ve yetenekli “entegratör” ü ile entegrasyonları çok hızlı yapabilirsiniz.

 

Bizim projemizde ise entegrasyondan öte adeta e-ticaret yazılımımızın bir parçası gibi hareket etsin istiyorduk Nebim V3. Yoksa milyon dolarlık proje rafa kalkacaktı. Özetle site ziyaretçilerinin internet üzerinden ürettikleri ürünlerin stok kartları e-ticaret yazılımımızda açılacak ve bu ürün kartları tüm varyantları, fiyatları, malzemeleri v.b. tüm detaylarıyla Nebim V3 e akacaktı. Ancak e-ticaret sitesinde her gün yüzlerce hatta binlerce ürün yaratıldığından, hepsinin Nebim V3 e akması yerine sadece satışı gerçekleşenlerin ürün kartlarını aktarmayı tercih ettik. Bunun için kolları sıvadığımızda gördük ki Nebim V3 Entegratörü bu konuda bize cevap veremiyor. Nebim yetkililerinden sonradan aldığımız cevap ürün kartlarının bu şekilde aktarımının desteklenmediği idi. Herkes umutsuzluğa ve hayal kırıklığına uğradı. Bu veriler akamazsa muhasebesel anlamda bu işin kaydını tutmak ve istenildiği biçimde yönetmek imkansız olacaktı. İşte bu noktada Nebim V3 Entegratörü dışında bir alternatif olup olamayacağını araştırmaya koyulduk.

 

Uzun uğraşların ve sabahlara kadar süren toplantı ve ar-ge ler sonucunda Nebim V3 SQL lerini tamamen çözdük ve ürün kartlarını bu yolla aktarmayı başardık. Süreç içinde bu konuda Nebim firmasından bir destek alamadık. Zira SQL kodlarıyla ilgili destekleri bulunmuyordu. Bulduğumuz çok özel yöntemlerle neredeyse NebimV3 ün raporlar hariç tüm kayıt ve güncelleme mekanizmasını SQL bağlamında çözümlemeyi ve yazmayı başarmamız gerekti. Ancak bu şekilde e-ticaret sitesinde üretilen ve satışı olan tüm ürün, varyant ve malzemelerin, bunlara bağlı fatura, stok ve depo hareketlerinin aktarımını anlık olarak başarabildik. Nebim uzmanlarından aldığımız bilgiye göre, başka herhangi bir yazılım firmasının, aktarımın imkansız olduğunu belirteceği bir noktada çözüm ürettik.   Muhtemelen bunu başaramasaydık şu anda her ay milyonlarca TL ciro yapan proje rafa kalkacaktı.

 

İkovan olarak her zaman bir yolunu bulduk. Vizyonumuz hep bu yönde oldu. İmkansız denilen yerde daha çok heyecanlandık ve bugün Türkiye’de gerçekten sıfırdan yazılmış çok az sayıda bulunan e-ticaret ve bütünleşik erp alt yapısını müşterilerimizin hizmetine sunmanın ve müşteri ihtiyaçlarına göre her çapta modifiye edebilmenin haklı gururunu yaşıyoruz.

 

İkost E-ticaret sistemleri bütünleşik ve ahenkle çalışan entegrasyonlara sahiptir. Dataların akış sıralaması sayesinde, daima ürün stoğunun her platformda , örneğin N11, Nebim V3, E-ticaret Siteniz gibi, her noktada aynı olması sağlanır. Buradaki ahenk ve işlem sıralaması doğru olmazsa, aslında stoğu biten ürünün satılması veya stokda olan ürünün satılamaması gibi sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Her defasında  sürekli  manuel kontroller veya yarım akan veriler nedeniyle, manuel girişler yapmanız halinde, buna tam bir entegrasyon demek bizim açımızdan imkansızdır. Bu nedenle yazılımlarımızda bu orkestranın ahenk içinde çalışması için ciddi geliştirmeler yaptık. Diyelim ki  binlerce ürününüz var. Bunlardan sadece ama sadece, veriyi çekeceğiniz platformda en son akıştan beri işlem görmüş olanların datasını ayırt edebilme ve sadece bunların aktarımını yapma yeteneği sayesinde,  entegrasyonlarımız yüzbinlerce ürün ve binlerce sipariş-müşteri datası için hazır durumdadır. Entegrasyon sistemlerimizin tamamı arka planda siz fark etmeden çalışmaktadır ve hiçbir noktada manuel data girişi yapmanız gerekmemektedir.

Nebim V3 Enetgrasyonumuz tamamen entegrasyon için ayırdığımız sunucularda özel yazdığımız .net api servisleri ile yüksek performansla çalışmaktadır. Nebim V3 entegrasyonunda yapabildiklerimiz arasında, ürünleri tüm açıklama, resimleri, varyantları, fiyatları, stokları, indirimleri ve kategorileri ile çekbilmek, siparişleri ve müşterileri tüm unsurları ile nebime aktarabilmek, stokların anlık olarak ister tek mağazadan ister toplam stoktan anlık güncellenebilmesi ve size özel kurgulara göre modifikasyonlar ve diğer dalaların senkronizasyonu yer almaktadır.

Diğer e-ticaret entegrasyonlarımızı ise aşağıda şematize ettik.

 

Nebim V3 Entegrasyon Şeması